سه‌شنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۶
berooz
۱۶:۱۶:۴۶
آخرین اخبار
یادداشت و گفتگو
آینده طرح کاهش نرخ سود سپرده بانکی مبهم است
1396/06/13 رئیس سازمان بسیج کارگری کشور؛ آینده طرح کاهش نرخ سود سپرده بانکی مبهم است رئیس سازمان بسیج کارگری کشور در خصوص طرح کاهش نرخ سود بانکی گفت: آینده طرح کاهش نرخ سود سپرده بانکی مبهم است و از رسانه‌های می‌خواهیم مطالبات مردم در این حوزه را دنبال کنند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج کارگری کشور، محمد ابراهیم کریمی پیرامون کاهش نرخ سود بانکی، اظهار کرد: بانک مرکزی ادعا دارد که این اتفاق باعث فرار سرمایه نمی‌شود و مردم نگران جابجایی مسکن، کاهش رهن و افزایش اجاره‌بها نباشند و این مهم طبق گفته‌های مسئولان بانک مرکزی بررسی همه جانبه شده است. رئیس سازمان بسیج کارگری کشور بیان کرد: اگر طبق گفته‌های مسئولان ذی‌ربط این طرح کاملا کارشناسی باشد و روی اجرای آن نیز کاملا پافشاری کنند و بایستند، به طور طبیعی باید پاسخگو باشند. کریمی در خصوص آینده کاهش سود سپرده بانکی، عنوان کرد: در حال حاضر این نگرانی بین مردم وجود دارد و آینده‌ای مبهم را نظاره می‌کنند و اصحاب رسانه باید این مسئله را از بانک مرکزی مطالبه کنند. وی در خصوص گسیل سرمایه آزاد شده از بانک به سمت صنعت، تصریح کرد: از جمله مشکلات واحدهای صنعتی کشور نبود و یا ضعف سرمایه در گردش است و اگر این مهم تأمین شود بخش قابل ملاحظه‌ای از رکودهای ایجاد شده، مرتفع می‌شود ولی واقعیت این است که تصمیم گرفته شده در خصوص کاهش نرخ سود بانکی این نگرانی را به وجود می‌آورد که آیا این اتفاق منجر به رهایی از رکود و چرخش چرخ صنعت می‌شود یا نه؟. رئیس سازمان بسیج کارگری کشور در خصوص نرخ سود توافقی بین سرمایه‌گذاران و بانک‌ها، خاطرنشان کرد: طبق شنیده‌ها برخی از بانک‌های خصوصی اقدام به توافق با برخی مشتری‌ها می‌کنند و در عمل، قانون در معاملات آن‌ها برای پرداخت سود رعایت نمی‌شود و با شنیدن این موضوع‌ها نگرانی مردم افزایش می‌یابد. کریمی ابراز کرد: مسئولان بانک مرکزی باید در عمل کارایی این قانون را نشان دهند که آیا در نظارت با متخلفین برخورد می‌کنند و آیا اصولا متخلف پیدا می‌شود یا خیر؟ و اگر این موارد به دقت رعایت و پیاده شود می‌توان به آینده طرح امید داشت در غیر آن امیدی نمی‌رود. رئیس سازمان بسیج کارگری کشور؛
boletآینده طرح کاهش نرخ سود سپرده بانکی مبهم است
کد خبر: ۱۰۶۷۰۶
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۰
عضو پیشین شورای عالی کار:
عضو پیشین شورای عالی کار می‌گوید: مفاد طرح‌های کارورزی و مهارت آموزی با مقرراتی که در فصل پنجم قانون کار برای آموزش کارگران پیش‌بینی شده مغایرت دارد و وزارت کار از بابت اصرار بر اجرای این برنامه‌های به ظاهر اشتغالزا مرتکب تخلف شده است.

به گزارش «بیکافارس»اصغر برشان در گفتگو با ایلنا، با اشاره به مطرح شدن طرح‌های کارآموزی و مهارت آموزی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، خاطرنشان کرد: متاسفانه ما شاهدیم که با مطرح شدن طر‌ح‌های کارآموزی و مهارت آموزی از سوی وزارت کار به حداقل‌های قانون کار توجهی نشده است.

وی با اشاره به عدم توجه مسئولان وزارت کار به فصل پنجم قانون کار تاکید کرد: بر اساس این طرح‌ها ما می‌بینیم که جویندگان بابت یافتن شانس ورود به بازار کار از دریافت مزد قانونی و داشتن بیمه‌های تامین اجتماعی محروم شده‌اند.

دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان به شعار مدافعان این طرح‌ها پرداخت و گفت: متاسفانه برخی با استاد-شاگردی خواندن این طرح می‌خواهند وضعیت آموزش قشر تحصیل کرده ایران را به دوران صفویه بازگردانند. ما باید شرایط را به نوعی فراهم کنیم که با کشورهای پیشرفته رقابت کنیم ولی این طرح ما را به گذشته بازمی‌گرداند.

این فعال کارگری در واکنش به اظهارت اعضای فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی در مورد بی خطر بودن طرح‌های کارآموزی و مهارت آموزی برای جامعه کارگری می گوید: این طرح‌ها پایه‌های تامین اجتماعی و قانون کار را سست خواهد کرد، نمایندگان مجلس این طرح‌ها را بررسی نکردند و بدون اطلاع از عواقب آن تنها می‌گویند که هنوز به قانون آسیبی نرسیده است.

برشان در پایان به نقش نظارتی مجلس در اجرای قوانین اشاره کرد و گفت: مجلس از قدرت نظارتی خود بر مسائل کشور استفاده و این دو طرح را بررسی کنند. مجلس باید از دولت بپرسد که چرا در طرح‌های کارآموزی و مهارت آموزی به حداقل‌های قانون کار اهمیت داده نشده است.


نام:
ایمیل:
* نظر: