سه‌شنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۶
berooz
۱۵:۵۹:۱۴
آخرین اخبار
یادداشت و گفتگو
آینده طرح کاهش نرخ سود سپرده بانکی مبهم است
1396/06/13 رئیس سازمان بسیج کارگری کشور؛ آینده طرح کاهش نرخ سود سپرده بانکی مبهم است رئیس سازمان بسیج کارگری کشور در خصوص طرح کاهش نرخ سود بانکی گفت: آینده طرح کاهش نرخ سود سپرده بانکی مبهم است و از رسانه‌های می‌خواهیم مطالبات مردم در این حوزه را دنبال کنند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج کارگری کشور، محمد ابراهیم کریمی پیرامون کاهش نرخ سود بانکی، اظهار کرد: بانک مرکزی ادعا دارد که این اتفاق باعث فرار سرمایه نمی‌شود و مردم نگران جابجایی مسکن، کاهش رهن و افزایش اجاره‌بها نباشند و این مهم طبق گفته‌های مسئولان بانک مرکزی بررسی همه جانبه شده است. رئیس سازمان بسیج کارگری کشور بیان کرد: اگر طبق گفته‌های مسئولان ذی‌ربط این طرح کاملا کارشناسی باشد و روی اجرای آن نیز کاملا پافشاری کنند و بایستند، به طور طبیعی باید پاسخگو باشند. کریمی در خصوص آینده کاهش سود سپرده بانکی، عنوان کرد: در حال حاضر این نگرانی بین مردم وجود دارد و آینده‌ای مبهم را نظاره می‌کنند و اصحاب رسانه باید این مسئله را از بانک مرکزی مطالبه کنند. وی در خصوص گسیل سرمایه آزاد شده از بانک به سمت صنعت، تصریح کرد: از جمله مشکلات واحدهای صنعتی کشور نبود و یا ضعف سرمایه در گردش است و اگر این مهم تأمین شود بخش قابل ملاحظه‌ای از رکودهای ایجاد شده، مرتفع می‌شود ولی واقعیت این است که تصمیم گرفته شده در خصوص کاهش نرخ سود بانکی این نگرانی را به وجود می‌آورد که آیا این اتفاق منجر به رهایی از رکود و چرخش چرخ صنعت می‌شود یا نه؟. رئیس سازمان بسیج کارگری کشور در خصوص نرخ سود توافقی بین سرمایه‌گذاران و بانک‌ها، خاطرنشان کرد: طبق شنیده‌ها برخی از بانک‌های خصوصی اقدام به توافق با برخی مشتری‌ها می‌کنند و در عمل، قانون در معاملات آن‌ها برای پرداخت سود رعایت نمی‌شود و با شنیدن این موضوع‌ها نگرانی مردم افزایش می‌یابد. کریمی ابراز کرد: مسئولان بانک مرکزی باید در عمل کارایی این قانون را نشان دهند که آیا در نظارت با متخلفین برخورد می‌کنند و آیا اصولا متخلف پیدا می‌شود یا خیر؟ و اگر این موارد به دقت رعایت و پیاده شود می‌توان به آینده طرح امید داشت در غیر آن امیدی نمی‌رود. رئیس سازمان بسیج کارگری کشور؛
boletآینده طرح کاهش نرخ سود سپرده بانکی مبهم است
کد خبر: ۱۰۷۱۸۲
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۶
مدیرکل توسعه اشتغال وزارت کار خبر داد
مدیرکل توسعه اشتغال وزارت کار با اعلام این خبر که طرح اشتغال فراگیر به عنوان برنامه‌ای میان‌مدت یکی از زیرمجموعه‌های «طرح جامع اشتغال ملی» است که تا پایان سال تدوین خواهد شد، گفت: نرخ بیکاری طبق تکلیف برنامه ششم توسعه باید به 8.6 درصد برسد.خبرگزاری فارس: طرح بلندمدت «اشتغال» تا پایان سال ابلاغ می‌شود/ نرخ بیکاری 8.6 درصد و 970 هزار شغل در سال

به گزارش بیکافارس از فارس، طرح اشتغال فراگیر برای سال 96، از هفته گذشته توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به دستگاه‌های مرتبط ابلاغ شد که در این طرح اشتغال‌زایی با تکلیف به دستگا‌ه‌های اجرایی و حتی نهادهای عمومی غیردولتی پیگیری خواهد شد.

بر اساس این گزارش، طرح اشتغال فراگیر برای سال 96، در حالی ابلاغ شده است که طبق گفته علاءالدین ازوجی، مدیرکل توسعه اشتغال وزارت کار یکی از زیرمجموعه‌های طرح ملی اشتغال است که تا 8 ماه دیگر آماده اجرا می‌شود.

*جزئیات طرح جامع اشتغالی دولت 

ازوجی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به جزئیات طرح ملی اشتغال‌زایی، گفت: این طرح جامع برای دوره 5‌ساله و اجرای آن تا پایان برنامه ششم توسعه خواهد بود.

وی افزود: در صورت اجرای صحیح و کامل طرح جامع ملی، با توجه به تکلیف برنامه ششم توسعه کشور، نرخ بیکاری تا 8.6 درصد کاهش خواهد یافت،بنابراین برای دستیابی به این هدف باید سالانه 970 هزار شغل ایجاد شود.

مدیرکل توسعه اشتغال وزارت کار با بیان اینکه طرح اشتغال فراگیر که از سوی ستاد اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده ، یکی از طرح‌های زیرمجموعه طرح اشتغال ملی است،‌ گفت: در طرح اشتغال فراگیر،‌ اشتغال‌زایی از طریق تمام ظرفیت‌های کشور اعم از بخش خصوصی، دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی دنبال خواهد شد.

* فرصت‌های طرح اشتغال فراگیر

ازوجی در پاسخ به این سوال که طرح اشتغال فراگیر نسبت به طرح‌های اشتغال‌زایی و بسته‌هایی که تاکنون از سوی دولت رونمایی شده است، چه مزیت‌ها و فرصت‌هایی دارد،‌ گفت: یکی از مزیت‌های این طرح ورود نهادهای غیردولتی و هماهنگی با آنان برای ایجاد اشتغال‌زایی است که در طرح‌های قبلی چنین چیزی وجود نداشت.

وی افزود: یکی دیگر از محاسن طرح اشتغال فراگیر اجرای رسمی طرح تکاپو پس از طی دوران آزمایشی در استان‌های مختلف است، چرا که تولید و اشتغال در کنار هم مورد توجه قرار می‌گیرند. 

این مقام مسئول وزارت کار معتقد است که طرح تکاپو به عنوان یکی از طرح‌های موفق دولت می‌تواند، نقش مؤثری در جریان اجرای کامل طرح اشتغال فراگیر داشته باشد.

وی گفت: نهادهایی نظیر سازمان بهزیستی، کمیته امداد، بسیج، سپاه، بنیاد مستضعفان، بنیاد برکت و سایر نهادها بخش‌هایی هستند که در موضوع اشتغال فراگیر به کمک دولت خواهند آمد.

ازوجی با بیان اینکه در طرح  اشتغال فراگیر، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف به هماهنگی برای ایجاد اشتغال‌‌زایی حمایتی در دستگاه‌ها شده‌اند، اظهار داشت:‌ اشتغال حمایتی نیز در کنار سایر طرح‌های اشتغال‌زایی در سرفصل‌های اشتغال فراگیر اجرایی خواهد شد.

وی در پاسخ به این سؤال که منابع لازم برای اجرای طرح اشتغال‌زایی حمایتی از چه محلی تأمین خواهد شد، گفت: منابع اشتغال حمایتی از بودجه داخلی دستگاه‌های دولتی و غیردولتی تأمین خواهد شد و در صورت نیاز شبکه بانکی با توجه به تکلیف ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تأمین مالی خواهد کرد.

مدیرکل توسعه اشتغال وزارت کار گفت: برنامه‌های اشتغال‌زایی دولت تاکنون کوتاه‌مدت و میان‌مدت بوده که تا پایان سال با ابلاغ طرح جامع ملی اشتغال در فرآیند بلندمدت پیگیری خواهند شد.

* تدوین مشترک طرح جامع اشتغال با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور

ازوجی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه طرح جامع اشتغال توسط چه دستگاه‌هایی تدوین خواهد شد، گفت: طبق بند «ز» ماده 4 قانون برنامه ششم توسعه کشور، برنامه جامع اشتغال با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور تدوین خواهد شد و پس از آن در هیأت دولت بررسی می‌شود.

وی گفت: در صورت اجرای طرح جامع اشتغال طرح‌های نظیر تکاپو، کارورزی، آموزش حین انجام کار و حرکت به عنوان زیرمجموعه اشتغال ملی تعریف خواهند شد، بنابراین طرح‌های بزرگ‌تر و جامع‌تر در ذیل این برنامه اجرا می‌شوند.

انتهای پیام/م

نام:
ایمیل:
* نظر: