سه‌شنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۶
berooz
۱۶:۱۴:۵۳
آخرین اخبار
یادداشت و گفتگو
آینده طرح کاهش نرخ سود سپرده بانکی مبهم است
1396/06/13 رئیس سازمان بسیج کارگری کشور؛ آینده طرح کاهش نرخ سود سپرده بانکی مبهم است رئیس سازمان بسیج کارگری کشور در خصوص طرح کاهش نرخ سود بانکی گفت: آینده طرح کاهش نرخ سود سپرده بانکی مبهم است و از رسانه‌های می‌خواهیم مطالبات مردم در این حوزه را دنبال کنند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج کارگری کشور، محمد ابراهیم کریمی پیرامون کاهش نرخ سود بانکی، اظهار کرد: بانک مرکزی ادعا دارد که این اتفاق باعث فرار سرمایه نمی‌شود و مردم نگران جابجایی مسکن، کاهش رهن و افزایش اجاره‌بها نباشند و این مهم طبق گفته‌های مسئولان بانک مرکزی بررسی همه جانبه شده است. رئیس سازمان بسیج کارگری کشور بیان کرد: اگر طبق گفته‌های مسئولان ذی‌ربط این طرح کاملا کارشناسی باشد و روی اجرای آن نیز کاملا پافشاری کنند و بایستند، به طور طبیعی باید پاسخگو باشند. کریمی در خصوص آینده کاهش سود سپرده بانکی، عنوان کرد: در حال حاضر این نگرانی بین مردم وجود دارد و آینده‌ای مبهم را نظاره می‌کنند و اصحاب رسانه باید این مسئله را از بانک مرکزی مطالبه کنند. وی در خصوص گسیل سرمایه آزاد شده از بانک به سمت صنعت، تصریح کرد: از جمله مشکلات واحدهای صنعتی کشور نبود و یا ضعف سرمایه در گردش است و اگر این مهم تأمین شود بخش قابل ملاحظه‌ای از رکودهای ایجاد شده، مرتفع می‌شود ولی واقعیت این است که تصمیم گرفته شده در خصوص کاهش نرخ سود بانکی این نگرانی را به وجود می‌آورد که آیا این اتفاق منجر به رهایی از رکود و چرخش چرخ صنعت می‌شود یا نه؟. رئیس سازمان بسیج کارگری کشور در خصوص نرخ سود توافقی بین سرمایه‌گذاران و بانک‌ها، خاطرنشان کرد: طبق شنیده‌ها برخی از بانک‌های خصوصی اقدام به توافق با برخی مشتری‌ها می‌کنند و در عمل، قانون در معاملات آن‌ها برای پرداخت سود رعایت نمی‌شود و با شنیدن این موضوع‌ها نگرانی مردم افزایش می‌یابد. کریمی ابراز کرد: مسئولان بانک مرکزی باید در عمل کارایی این قانون را نشان دهند که آیا در نظارت با متخلفین برخورد می‌کنند و آیا اصولا متخلف پیدا می‌شود یا خیر؟ و اگر این موارد به دقت رعایت و پیاده شود می‌توان به آینده طرح امید داشت در غیر آن امیدی نمی‌رود. رئیس سازمان بسیج کارگری کشور؛
boletآینده طرح کاهش نرخ سود سپرده بانکی مبهم است
کد خبر: ۱۰۷۱۸۶
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۹
معاون اول رئیس‌جمهور:
معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه طرح اصلاح نظام بانکی در دولت یازدهم تدوین شد، گفت: این طرح در دولت دوازدهم عملیاتی می‌شود.
خبرگزاری فارس: رشد منفی سرمایه‌گذاری مهمترین چالش اقتصاد ایران است/ اصلاح نظام بانکی در دولت دوازدهم عملیاتی می‌شود


به گزارش بیکافارس، اسحاق جهانگیری در بیست و هفتمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی با اشاره به ثبات نسبی در حوزه اقتصاد، فرهنگ و سیاست کشور اظهار داشت: این ثبات، بستر مناسبی برای حل چالش‌های کشور به ویژه در حوزه اقتصاد فراهم کرده است. 

وی افزود: دولت یازدهم با اعتقاد به سیاست‌های منضبط مالی و پولی، مدیریت نقدینگی و کنترل انتظارات تورمی، تورم را کاهش داد و توانست ثبات را در سیاست‌های کلان اقتصادی ایجاد کند. 

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه انتظار می‌رفت با کاهش نرخ تورم، نرخ سود بانکی هم کاهش یابد، تصریح کرد: ما خواستیم دستوری عمل نکنیم، اما همانطور که انتظار می‌رفت نرخ سود بانکی کاهش نیافت، البته نرخ سود بین‌بانکی از حدود 30 درصد به حدود 19 تا 20 درصد کاهش یافت. 

وی با اشاره به ثبات بازار ارز گفت: این پدیده هم یکی از دستاوردهای دولت یازدهم بود، زیرا اگر وضعیت نرخ ارز در قبل از دولت یازدهم را بررسی کنیم، می‌بینیم که به یکباره نرخ ارز به چه میزانی افزایش یافت. 

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به 3 نرخی شدن ارز در سال 91 گفت: در سال ابتدای دولت یازدهم ارز 2 نرخی شد که البته این در راستای مصوبه مجلس بود و یکی از سیاستگذاری‌های دولت، تک‌نرخی کردن ارز بود.

جهانگیری ادامه داد: با توجه به اقداماتی که انجام گرفته بود پیش‌بینی می‌کردیم که نرخ ارز از سال 95 تک‌نرخی شود، اما به دلایلی اجرایی نشد و امیدواریم در دولت دوازدهم این هدف محقق شود. 

وی همچنین با تأکید بر اینکه مهمترین چالش پیش‌روی مردم، بیکاری است، اظهار داشت: براساس آمارهای مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری جوانان حدود 25 درصد است و هر سال حدود یک میلیون تا یک میلیون 800 هزار نفر از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده و وارد بازار کار می‌شوند، این در حالی است که بالاترین میزان اشتغال ایجادشده در دهه 80 حدود 700 هزار نفر بوده است. 

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: با این وجود دولت باید حداقل یک میلیون شغل در سال ایجاد کند تا انتظارات مردم در این بخش برآورد شود. 

جهانگیری با اشاره به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و ضرورت تمرکز همه دستگاه‌ها و قوا بر اجرایی کردن آن، گفت: قوه قضائیه و مجلس ملزم به پیگیری و اجرای وظایف تعیین‌شده برای آنها در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هستند و دولت هم در این بخش در رأس کار قرار دارد. 

معاون اول رئیس‌جمهور، اصلی‌ترین چالش اقتصاد ایران را رشد سرمایه‌گذاری دانست و افزود: رشد سرمایه‌گذاری در سال‌های اخیر به شدت منفی بوده است و اگر به دنبال حل چالش اشتغال هستیم، باید رشد سرمایه‌گذاری افزایش یابد. 

جهانگیری با اشاره به اقدامات و عملکرد سیستم بانکی در سال‌های اخیر اظهار داشت: نمی‌شود هر مشکلی را به بانک‌ها نسبت دهی و مشکلات را صد برابر کرده و بر سر مدیران بانک‌ها بکوبیم، چرا که همین بانک‌ها در سال گذشته وظیفه تأمین مالی 7 هزار بنگاه کوچک و متوسط را برعهده داشتند که در عمل به 23 هزار واحد تولیدی کوچک و متوسط تسهیلات سرمایه در گردش پرداخت کردند. 

وی ادامه داد: تأمین مالی واحدهای نیمه تمامی که 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارند، نوسازی صنایع تا سطح 5 هزار واحد تولیدی و تأمین مالی بنگاه‌های خرد از جمله اقداماتی بود که نظام بانکی انجام داده و در سال جاری هم انجام خواهد داد؛ بنابراین آنجایی که از نظام بانکی خواسته شده است، به صحنه آمده و انجام وظیفه کرده است. 

معاون اول رئیس‌جمهور، مهم‌ترین برنامه حوزه بانکی را اصلاح نظام بانکی عنوان کرد و گفت: حدود دو سال در دولت یازدهم روی طرح اصلاح نظام بانکی کار شد که در نهایت در ده محور تدوین شد که یکی از آنها نرخ سود بانکی است.

وی در پایان از صاحب‌نظران پولی و بانکی و اقتصاددانان درخواست کرد که برای حل چالش‌های پیش‌رو به دولت راهکار عملیاتی بدهند.

نام:
ایمیل:
* نظر: