سه‌شنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۶
berooz
۱۶:۱۷:۰۸
آخرین اخبار
یادداشت و گفتگو
آینده طرح کاهش نرخ سود سپرده بانکی مبهم است
1396/06/13 رئیس سازمان بسیج کارگری کشور؛ آینده طرح کاهش نرخ سود سپرده بانکی مبهم است رئیس سازمان بسیج کارگری کشور در خصوص طرح کاهش نرخ سود بانکی گفت: آینده طرح کاهش نرخ سود سپرده بانکی مبهم است و از رسانه‌های می‌خواهیم مطالبات مردم در این حوزه را دنبال کنند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج کارگری کشور، محمد ابراهیم کریمی پیرامون کاهش نرخ سود بانکی، اظهار کرد: بانک مرکزی ادعا دارد که این اتفاق باعث فرار سرمایه نمی‌شود و مردم نگران جابجایی مسکن، کاهش رهن و افزایش اجاره‌بها نباشند و این مهم طبق گفته‌های مسئولان بانک مرکزی بررسی همه جانبه شده است. رئیس سازمان بسیج کارگری کشور بیان کرد: اگر طبق گفته‌های مسئولان ذی‌ربط این طرح کاملا کارشناسی باشد و روی اجرای آن نیز کاملا پافشاری کنند و بایستند، به طور طبیعی باید پاسخگو باشند. کریمی در خصوص آینده کاهش سود سپرده بانکی، عنوان کرد: در حال حاضر این نگرانی بین مردم وجود دارد و آینده‌ای مبهم را نظاره می‌کنند و اصحاب رسانه باید این مسئله را از بانک مرکزی مطالبه کنند. وی در خصوص گسیل سرمایه آزاد شده از بانک به سمت صنعت، تصریح کرد: از جمله مشکلات واحدهای صنعتی کشور نبود و یا ضعف سرمایه در گردش است و اگر این مهم تأمین شود بخش قابل ملاحظه‌ای از رکودهای ایجاد شده، مرتفع می‌شود ولی واقعیت این است که تصمیم گرفته شده در خصوص کاهش نرخ سود بانکی این نگرانی را به وجود می‌آورد که آیا این اتفاق منجر به رهایی از رکود و چرخش چرخ صنعت می‌شود یا نه؟. رئیس سازمان بسیج کارگری کشور در خصوص نرخ سود توافقی بین سرمایه‌گذاران و بانک‌ها، خاطرنشان کرد: طبق شنیده‌ها برخی از بانک‌های خصوصی اقدام به توافق با برخی مشتری‌ها می‌کنند و در عمل، قانون در معاملات آن‌ها برای پرداخت سود رعایت نمی‌شود و با شنیدن این موضوع‌ها نگرانی مردم افزایش می‌یابد. کریمی ابراز کرد: مسئولان بانک مرکزی باید در عمل کارایی این قانون را نشان دهند که آیا در نظارت با متخلفین برخورد می‌کنند و آیا اصولا متخلف پیدا می‌شود یا خیر؟ و اگر این موارد به دقت رعایت و پیاده شود می‌توان به آینده طرح امید داشت در غیر آن امیدی نمی‌رود. رئیس سازمان بسیج کارگری کشور؛
boletآینده طرح کاهش نرخ سود سپرده بانکی مبهم است
کد خبر: ۱۰۷۴۷۰
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۳
سالانه ۴۲۰ هزار تن مرکبات در قیر و کارزین تولید می‌شود که تنها ۵ درصد از این محصولات در خود شهرستان سورت و بسته‌بندی می‌شود و ۹۵ درصد آن برای سورت، بسته‌بندی و فرآوری به شهرستان‌های همجوار مثل جهرم فرستاده می‌شود

به گزارش بیکافارس 43 درصد لیموشیرین و 25 درصد لیمو ترش مصرفی کشور از طریق شهرستان قیر و کارزین استان فارس به عنوان قطب تولید لیموی کشور تامین می‌شود.

به گفته ناصر انصاری، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیر و کارزین، سالانه 420 هزار تن مرکبات در این شهرستان تولید می‌شود که تنها 5 درصد از این محصولات در خود شهرستان سورت و بسته‌بندی می‌شود و 95 درصد تولیدات باغداران این شهرستان برای سورت، بسته‌بندی و فرآوری به شهرستان‌های همجوار مثل جهرم فرستاده می‌شود.

یکی از باغداران این شهرستان می‌گوید: تمام زحمت تولید میوه بر دوش ماست اما به دلیل کمبود صنایع سورت و بسته‌بندی حاصل دسترنج ما از طریق دلال‌ها و واسطه‌ها به شهرهای دیگر فرستاده می‌شود و با نام آن شهرها به فروش می‌رسد.

وی از مسئولان می‌خواهد که باغداران شهرستان قیر و کارزین را در بسته‌بندی مرکبات و ارسال آن به استان‌های دیگر حمایت کنند و اجازه ندهند که سودی که حق کشاورز و باغدار است در جیب واسطه‌ها برود و در واقع با کمک به باغداران میوه را با قیمت ارزان‌تر به دست مصرف‌کننده برسانند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیر و کارزین با تاکید بر ضرورت راه‌اندازی واحد سورت و بسته‌بندی مرکبات،  می‌افزاید: 7 واحد سورت و بسته‌بندی میوه در شهرستان قیر و کارزین فعالیت دارند که ظرفیت آنها 20 هزار تن است و این شهرستان برای معرفی محصولات خود به دیگر مناطق کشور با مشکل روبه‌رو است و حاصل دسترنج باغداران این شهرستان با نام شهرستان‌های دیگر به فروش می‌رسد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیر و کارزین با بیان اینکه با وجود اینکه سالانه 420 هزار تن مرکبات در این شهرستان تولید می‌شود اما ظرفیت سردخانه‌های این شهرستان 4 هزار تن است، می‌گوید: در زمینه مرکبات هیچ گونه صنایع تبدیلی و واحد فرآوری در قیر و کارزین وجود ندارد.

 راه‌اندازی صنایع تبدیلی و مشکل عدم‌تامین تسهیلات بانکی

وی عدم تامین تسهیلات بانکی را عمده مشکل متقاضیان راه‌اندازی صنایع تبدیلی و واحد فرآوری مرکبات در شهرستان قیر و کارزین عنوان و بیان می‌کند: راه‌اندازی صنایع تبدیلی نیاز به تامین آب دارد و با وجود اینکه در شهرک صنعتی قیر و کارزین مشکل تامین آب وجود ندارد اما مسافت 40 کیلومتری مراکز تولید مرکبات شهرستان که در «باروس» و «مبارک‌آباد» قرار دارند با این شهرک صنعتی سبب شده که سرمایه‌گذاران تمایلی برای راه‌اندازی صنایع تبدیلی در این شهرستان نداشته باشند.

انصاری می‌افزاید: به غیر از مرکبات سالانه 36 هزار تن خرما در این شهرستان تولید می‌شود که خوشبختانه یک واحد صنایع فرآوری خرما با ظرفیت 24 هزار تن در این شهرستان در حال راه‌اندازی است که پیشرفت فیزیکی آن 90 درصد است.

ایجاد صنایع تبدیلی، سورت و بسته‌بندی مرکبات یکی از اولویت‌های شهرستان قیر و کارزین است که امید است با همراهی بخش خصوصی و کمک‌های بخش دولتی این شمل شهرستان به زودی برطرف شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: