آخرین اخبار
کد خبر: ۱۰۷۴۷۰
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۳
سالانه ۴۲۰ هزار تن مرکبات در قیر و کارزین تولید می‌شود که تنها ۵ درصد از این محصولات در خود شهرستان سورت و بسته‌بندی می‌شود و ۹۵ درصد آن برای سورت، بسته‌بندی و فرآوری به شهرستان‌های همجوار مثل جهرم فرستاده می‌شود

به گزارش بیکافارس 43 درصد لیموشیرین و 25 درصد لیمو ترش مصرفی کشور از طریق شهرستان قیر و کارزین استان فارس به عنوان قطب تولید لیموی کشور تامین می‌شود.

به گفته ناصر انصاری، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیر و کارزین، سالانه 420 هزار تن مرکبات در این شهرستان تولید می‌شود که تنها 5 درصد از این محصولات در خود شهرستان سورت و بسته‌بندی می‌شود و 95 درصد تولیدات باغداران این شهرستان برای سورت، بسته‌بندی و فرآوری به شهرستان‌های همجوار مثل جهرم فرستاده می‌شود.

یکی از باغداران این شهرستان می‌گوید: تمام زحمت تولید میوه بر دوش ماست اما به دلیل کمبود صنایع سورت و بسته‌بندی حاصل دسترنج ما از طریق دلال‌ها و واسطه‌ها به شهرهای دیگر فرستاده می‌شود و با نام آن شهرها به فروش می‌رسد.

وی از مسئولان می‌خواهد که باغداران شهرستان قیر و کارزین را در بسته‌بندی مرکبات و ارسال آن به استان‌های دیگر حمایت کنند و اجازه ندهند که سودی که حق کشاورز و باغدار است در جیب واسطه‌ها برود و در واقع با کمک به باغداران میوه را با قیمت ارزان‌تر به دست مصرف‌کننده برسانند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیر و کارزین با تاکید بر ضرورت راه‌اندازی واحد سورت و بسته‌بندی مرکبات،  می‌افزاید: 7 واحد سورت و بسته‌بندی میوه در شهرستان قیر و کارزین فعالیت دارند که ظرفیت آنها 20 هزار تن است و این شهرستان برای معرفی محصولات خود به دیگر مناطق کشور با مشکل روبه‌رو است و حاصل دسترنج باغداران این شهرستان با نام شهرستان‌های دیگر به فروش می‌رسد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیر و کارزین با بیان اینکه با وجود اینکه سالانه 420 هزار تن مرکبات در این شهرستان تولید می‌شود اما ظرفیت سردخانه‌های این شهرستان 4 هزار تن است، می‌گوید: در زمینه مرکبات هیچ گونه صنایع تبدیلی و واحد فرآوری در قیر و کارزین وجود ندارد.

 راه‌اندازی صنایع تبدیلی و مشکل عدم‌تامین تسهیلات بانکی

وی عدم تامین تسهیلات بانکی را عمده مشکل متقاضیان راه‌اندازی صنایع تبدیلی و واحد فرآوری مرکبات در شهرستان قیر و کارزین عنوان و بیان می‌کند: راه‌اندازی صنایع تبدیلی نیاز به تامین آب دارد و با وجود اینکه در شهرک صنعتی قیر و کارزین مشکل تامین آب وجود ندارد اما مسافت 40 کیلومتری مراکز تولید مرکبات شهرستان که در «باروس» و «مبارک‌آباد» قرار دارند با این شهرک صنعتی سبب شده که سرمایه‌گذاران تمایلی برای راه‌اندازی صنایع تبدیلی در این شهرستان نداشته باشند.

انصاری می‌افزاید: به غیر از مرکبات سالانه 36 هزار تن خرما در این شهرستان تولید می‌شود که خوشبختانه یک واحد صنایع فرآوری خرما با ظرفیت 24 هزار تن در این شهرستان در حال راه‌اندازی است که پیشرفت فیزیکی آن 90 درصد است.

ایجاد صنایع تبدیلی، سورت و بسته‌بندی مرکبات یکی از اولویت‌های شهرستان قیر و کارزین است که امید است با همراهی بخش خصوصی و کمک‌های بخش دولتی این شمل شهرستان به زودی برطرف شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: