سه‌شنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۶
berooz
۱۶:۱۸:۴۱
آخرین اخبار
یادداشت و گفتگو
آینده طرح کاهش نرخ سود سپرده بانکی مبهم است
1396/06/13 رئیس سازمان بسیج کارگری کشور؛ آینده طرح کاهش نرخ سود سپرده بانکی مبهم است رئیس سازمان بسیج کارگری کشور در خصوص طرح کاهش نرخ سود بانکی گفت: آینده طرح کاهش نرخ سود سپرده بانکی مبهم است و از رسانه‌های می‌خواهیم مطالبات مردم در این حوزه را دنبال کنند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج کارگری کشور، محمد ابراهیم کریمی پیرامون کاهش نرخ سود بانکی، اظهار کرد: بانک مرکزی ادعا دارد که این اتفاق باعث فرار سرمایه نمی‌شود و مردم نگران جابجایی مسکن، کاهش رهن و افزایش اجاره‌بها نباشند و این مهم طبق گفته‌های مسئولان بانک مرکزی بررسی همه جانبه شده است. رئیس سازمان بسیج کارگری کشور بیان کرد: اگر طبق گفته‌های مسئولان ذی‌ربط این طرح کاملا کارشناسی باشد و روی اجرای آن نیز کاملا پافشاری کنند و بایستند، به طور طبیعی باید پاسخگو باشند. کریمی در خصوص آینده کاهش سود سپرده بانکی، عنوان کرد: در حال حاضر این نگرانی بین مردم وجود دارد و آینده‌ای مبهم را نظاره می‌کنند و اصحاب رسانه باید این مسئله را از بانک مرکزی مطالبه کنند. وی در خصوص گسیل سرمایه آزاد شده از بانک به سمت صنعت، تصریح کرد: از جمله مشکلات واحدهای صنعتی کشور نبود و یا ضعف سرمایه در گردش است و اگر این مهم تأمین شود بخش قابل ملاحظه‌ای از رکودهای ایجاد شده، مرتفع می‌شود ولی واقعیت این است که تصمیم گرفته شده در خصوص کاهش نرخ سود بانکی این نگرانی را به وجود می‌آورد که آیا این اتفاق منجر به رهایی از رکود و چرخش چرخ صنعت می‌شود یا نه؟. رئیس سازمان بسیج کارگری کشور در خصوص نرخ سود توافقی بین سرمایه‌گذاران و بانک‌ها، خاطرنشان کرد: طبق شنیده‌ها برخی از بانک‌های خصوصی اقدام به توافق با برخی مشتری‌ها می‌کنند و در عمل، قانون در معاملات آن‌ها برای پرداخت سود رعایت نمی‌شود و با شنیدن این موضوع‌ها نگرانی مردم افزایش می‌یابد. کریمی ابراز کرد: مسئولان بانک مرکزی باید در عمل کارایی این قانون را نشان دهند که آیا در نظارت با متخلفین برخورد می‌کنند و آیا اصولا متخلف پیدا می‌شود یا خیر؟ و اگر این موارد به دقت رعایت و پیاده شود می‌توان به آینده طرح امید داشت در غیر آن امیدی نمی‌رود. رئیس سازمان بسیج کارگری کشور؛
boletآینده طرح کاهش نرخ سود سپرده بانکی مبهم است
کد خبر: ۱۰۷۷۳۸
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۲
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور با تأکید بر اینکه دهیاران افسران توسعه روستاها هستند، تأکید کرد: دولت در تلاش است تا ۲ ماه آینده لایحه استخدام دهیاران را به مجلس ارائه دهد.
به گزارش بیکافارس از ایسنا، سید ابوالفضل رضوی در نشست توسعه روستایی شهرستان ملایر، با بیان اینکه اشتغال و بیکاری جوانان از مهمترین مشکلات پیش‌روی دولت و مردم است، اظهار کرد: دولت فعال کردن اقتصاد و افزایش درآمد مردم را از وظایف خود می‌داند که در این راستا ذی‌حق‌ترین مردم روستائیان و عشایر هستند چرا که قشر تولیدکننده، کم‌ادعا و پربازده جامعه هستند.

وی عنوان کرد: با توجه به اظهارات نمایندگان شهرستان که مشکلات عمده روستاها را آب شرب، بهسازی و قنوات می‌دانند، اگر در بحث اشتغال مطالبه‌ای نیست، می‌توانیم برای حل این مشکلات بودجه‌ای درنظر بگیریم اما به نظر می‌رسد مسأله آب شرب و بهسازی با وجود اینکه مشکل هستند اما مهمترین مشکل روستاها، مهاجرت جوانان به شهر برای اشتغال و افزایش جمعیت سالمندان در روستاهاست.

رضوی با اشاره به اینکه ۶۵ درصد ارزش‌افزوده محصولات کشاورزی نصیب شهرنشینان می‌شود، خاطرنشان کرد: ملایر به عنوان شهرستانی با بیشترین تولیدات انگور باید به فکر صنایع فرآوری، صنعتی و تبدیلی انگور در شهرستان باشد.

وی با اشاره به تصویب لایحه تخصیص بودجه ۱.۵ میلیارد دلاری به روستائیان و عشایر در مجلس عنوان کرد: سه نوع وام به روستائیان پرداخت می‌شود؛ یکی در قالب گروه‌های مشارکتی که هر چه تعداد خانوار در این گروه‌ها بیشتر باشد درصد وام تعلق یافته به آنها بیشتر خواهد بود و بازپرداخت این وام‌ها ۳ تا ۵ سال است.

وی با بیان اینکه کل ردیف اعتباری معاونت روستایی در سال جاری، ۲۵۰ میلیون بوده که با هم‌افزایی‌های انجام شده این اعتبار به ۱۵۰۰ میلیارد رسید که ۶ برابر کل اعتبار مصوب است، افزود: روستائیان تا سقف دو میلیارد می‌توانند وام از بانک سینا با کارمزد ۸ درصد دریافت کنند اما پول نذری به کسی داده نمی‌شود بلکه فقط با ارائه وثیقه‌ای که مورد تأیید بانک باشد، این کار صورت می‌گیرد.

رضوی با بیان اینکه روستائیان در صورت نداشتن وثیقه می‌توانند به صندوق توسعه تعاون برای صادر شدن وثیقه مراجعه کنند، ادامه داد: سومین نوع وام‌های اعطا شده به روستائیان دو وام ۱۰۰ میلیون تومانی، یکی با کارمزد ۴ درصد و یکی با کارمزد ۸ درصد است.

وی با اشاره به اینکه امروزه افراد از طریق سنگ‌های زینتی در دنیا ۱۰۰۰ میلیارد دلار درآمد کسب می‌کنند، گفت: ایران پنجمین کشور مصرف‌کننده این سنگ‌هاست در حالیکه یک پنجم کانی‌های تولیدکننده این سنگ‌ها را دارد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور اظهار کرد: با توجه به هماهنگی‌های انجام شده با انجمن پوشاک ایران از طریق فنی‌وحرفه‌ای آموزش‌های لازم برای تولید صنایع دستی و ایجاد مشاغل خانگی داده می‌شود که ۲۵ تا ۳۵ میلیون وام برای این نوع مشاغل درنظر گرفته شده است.

وی در پایان با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در ابتدای فروردین ۹۶ خاطرنشان کرد: مردمی کردن اقتصاد سرلوحه کار دولت است و کار ما دخالت مردم در اقتصاد خواهد بود.


نام:
ایمیل:
* نظر: