آخرین اخبار
کد خبر: ۱۱۵۵۴۳
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۰
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه توسعه فناوری یک فرصت بسیار خوب برای ایران است از ایجاد ۱۵۰ هزار شغل در فضای مجازی کشور خبر داد

محمد جواد آذری جهرمی

به گزارش بیکافارس  از یزد، محمدجواد آذری جهرمی  در نشست مشترک با شرکت‌ها، استارتاپ‌ها و فعالان حوزه آی‌سی‌تی استان یزد اظهار داشت: یزد به لحاظ صنعتی و معدنی و کشاورزی در کشور به عنوان یکی از قطب‌ها شناخته می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر آمار سرمایه‌گذاری‌های اخیر در استان یزد را پایش کنیم، علی رغم بزرگ شدن اقتصاد صنعتی و معدنی، شاهد این هستیم که با توجه به رشد فناوری اطلاعات، آمار اشتغال در این عرصه کاهش پیدا کرده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: اگر تا دیروز به واسطه یک واحد سرمایه‌گذاری یک اشتغال ایجاد می‌شد، امروز این میزان به واسطه دو واحد سرمایه‌گذاری تبدیل شده است.

آذری جهرمی ادامه داد: الان در دنیا بخش خدمات به عنوان بخشی فعالیت می‌کند که هم سهم آن در اشتغال و هم در اقتصاد در حال رشد است ودر کشور ما هم در این حوزه با افزایش اشتغال و فعالیت روبرو هستیم.

وی ادامه داد: فناوری هم در بخش خدمات نقش بسیار مهمی دارد و بسیاری از خدمات امروز سوار در عرصه فناوری در حال شکل گرفتن هستند و وابستگی کاملی به این حوزه دارند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات این موضوع را یک فرصت برای ایران که یک کشور در حال توسعه و در حال بهینه‌سازی است دانست و افزود: علاوه بر این این موضوع فرصتی است که با توجه به اینکه ما بزرگترین سرمایه انسانی منطقه به لحاظ دانش و توانمندی را دارا هستیم، جایگاه بسیار ویژه‌ای داریم.

آذری جهرمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ما در حوزه شاخص کسب و کار سه برابر منطقه و دو برابر آمار جهانی را دارا هستیم و این موضوع نشان از توانمندی‌های بسیار بالای ایران در این حوزه است.

وی خاطرنشان کرد: همه شرایط امروز در کشور ما فراهم نیست و ما با وضعیت ایده‌آل فاصله داریم اما با حرکتی که دولت در توسعه زیرساخت‌های ارتباطی آغاز کرد، این توسعه باعث شد که این زیرساخت‌ها خودشان به زیرساخت توسعه در حوزه‌های دیگر تبدیل شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: آمار اشتغال فضای مجازی ما امسال نزدیک به 150 هزار شغل است که این موضوع به غیر از آمار در حوزه‌های دیگر است و بخشی از انواع این مشاغل در این نشست بیان شد.

وزیر ارتباطات افزود: اگر امروز در جامعه مطرح می‌شود که شبکه‌های اجتماعی با تهدید‌هایی روبرو هستند، این در مقابل تغییراتی که این توسعه در زندگی آینده ما به وجود می‌آورد هیچ است.

وی تصریح کرد: البته این موضوع تهدید صرف نیست بلکه یک فرصت برای ما است و اگر خودمان را از الان آماده کنیم و فعالانه برخورد کنیم در  پنج ساله آینده حرف برای گفتن داریم ولی اگر الان خودمان را محدود کنیم در پنج سال بعد دنباله روی تنها راه ماست و شکافمان با دنیا هم بسیار زیاد می‌شود.

آذری جهرمی نتیجه مقابله با تکنولوژی را کاملا شفاف دانست و گفت: الان است که ما می‌توانیم در این عرصه حضور پیدا کرده، نقش آفرینی کنیم و سهم خودمان در آینده این صنعت را به دست آوریم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: مسئولیت مسئلوان برای ایجاد شرایط لازم برای حرکت فعالان در این عرصه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و لازمه این موضوع ابتدا شناخت عرصه و ضرورت‌های آن است.

وی ادامه داد: امروز این گفتمان در دولت و مجلس و شورای عالی فضای مجازی به عنوان مرکز هماهنگی و سیاست‌گذاری کشور در عرصه فضای مجازی حاکم شده ولی باید توجه داشت که رشد دهنده این مسئله مطالبه است.

آذری جهرمی افزود: لازمه ادامه دادن و صحبت در مورد این پدیده، اول مجهز شدن فعالان این عرصه به اطالاعات روز است و نباید این افراد خودشان را محدود به اطلاعات ژورنالیستی کنند و باید از اطلاعات عمیق‌تری برخوردار باشند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امنیت را عرصه حاکیمیتی کشور دانست و بیان کرد: در عرصه دفاعی همه کشورها سیاست خاص خودشان را دارند به همین دلیل اگر از ضد بدافزار بومی حمایت می‌شود و دولت این موضوع را ابلاغ می‌کند، این یک دستور حاکمیتی است چرا که ما نمی‌توانیم قفل خانه خودمان را از دزدان خریداری کنیم.

وی بیان کرد: در این عرصه ما بحث رقابت نداریم و توان رقابتیمان را باید در عرصه دیگری بسنجیم  به ویژه اینکه این ابلاغ برای دولت انجام شده و بخش خصوصی می‌تواند کار خودش را انجام دهد.

آذری جهرمی افزود: اما در عرصه سرویس‌های اقتصادی بنا نیست که ما رقابت را از بین ببریم و با اعمال چهارچوب‌هایی،رقابت را خفه کنیم، بنابراین باید احترام اکوسیستم را نگاه داریم و بنابر رفتار این اکوسیستم حرکت کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه حمایت شیوه‌های خاص خودش را دارد، عنوان کرد: استراتژی ما در این عرصه توسعه بازار، توسعه رقابت‌ها و توسعه کیفیت‌ها است.

وی گذاشتن حق لیسانس برای عرضه سیستم عامل را سیاست اشتباه دانست و گفت: باید یک سری از خدمات پایه به صورت رایگان ارائه شود و پشتیبانی به صورت پولی و با دریافت هزینه انجام شود.

آدری جهرمی ادامه داد: نظام صنفی، اقتصادی و انتظامی ما همه باید با هم رشد کنند و نمی‌توان یک حوزه را گسترش داد و انتظار داشت تمام حوزه‌ها با هم دیگر حرکت کنند ولی در محدودیت‌ها و مشکلات هم باید تمام تلاش خود را به کار بندیم که بتوانیم بهترین فعالیت را داشته باشیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه پارک‌های علم و فناوری می‌تواند بسیاری از نیازهای حوزه آی‌سی‌تی در کشور را برطرف کند، عنوان کرد: از چهارچوب‌های موجود در این پارک‌ها و ظرفیت‌های به وجود آمده در آن باید بهترین استفاده انجام شود.

وی به ضرورت شفاف‌سازی در موارد مختلف تاکید کرد و افزود: این که بگوییم نهاد دولتی اقدام به تصدی‌گری در عرصه‌های فناوری اطلاعات کرده باید با ارائه آمار و شفاف‌سازی صورت پذیرد تا بتوان با مذاکره و مکاتبه در راستای بهبود وضعیت قدم برداشت.

آذری جهرمی افزود: اگر واقعا اسناد لازم وجود داشته باشد و بتوان به صورت شفاف وضعیت را تفسیر و توصیف کرد، قطعا وضعیت بسیار بهتر می‌شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر موضوع جدی دولت است و آیین نامه مربوط به آن انجام شده است و به دنبال اجرایی کردن آن هستیم.

وی خاطرنشان کرد: ورود دولت به سرمایه‌گذاری در این عرصه ریسک است و کار درستی نیست چرا که دلسوزی لازم وجود ندارد و تمام پول می‌سوزد.

آذری جهرمی عنوان کرد: این کار باید توسط کسی انجام شود که حس کند دارد با مال خودش فعالیت می‌کند چرا که معمولا در بین کارکنان دولت این دلسوزی نسبت به بودجه وجود ندارد.

انتهای پیام/

نام:
ایمیل:
* نظر: